Česko-slovenský den

2.11.2018

Česko-slovenský den 

"Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú...," znělo átriem školy zrána 21. září. Později v průběhu celého dne bylo kromě češtiny slyšet i "dobrý deň", "ďakujem", nebo "ja som s tebou v skupine", "poďme to urobiť takto". Bylo to proto, že k nám přijela na návštěvu spřátelená Základní škola J.A. Komenského ze Seredě ze Slovenska.

Celkem 33 dětí doprovázela skupina učitelek. Dopoledne se neslo v duchu kultury - zazněly známe české i slovenské písničky, lidové písně v tradičných sereďských krojích, tanec z regionu Tišnovska nebo recitace básní. Potom naši žáci provedli Slováky Tišnovem, zastavili se u pana starosty a na mnoha významných místech ve městě.

Po obědě je čekala česko-slovenská hra na stanovištích v areálu školy. Tam se dozvěděli významy různých (ne)známých slov, např. "vreckovka", "klinec", prověřili své znalosti česko-slovenské mapy, rozbouřili svoji kreativitu i schopnost myslet strategicky nebo kooperovat. Na stanovištích získávali části výroků slavných lidí o přátelství, které pak poskládali do motta. Nakonec každý napsal na list své přání oběma republikám do dalších 100 let přátelství a připevnil ho na strom, který nám zdobí chodbu u vstupu do školy.

Do příprav a realizace česko-slovenského dne se zapojilo mnoho žáků i pedagogů z celé naší školy. Díky nim byl den pestrý, zábavný a plný lidskosti i hravosti.

Takhle hezky a příjemně jsme stvrdili česko-slovenskou spolupráci a připomněli si pouto, které mezi námi kdysi bylo a trvá dodnes.

PhDr. Diana Dombrovská

 

Základní škola Tišnov, Smíškova, příspěvková organizace

Smíškova 840
666 01, Tišnov

Telefon : 549 415 163
Mobil : 724 278 791
zssmiskova@zssmiskova.cz


 

 

 

 

 


 

© 2013 ZŠ Smíškova | redakční systém AdminPro | SPRÁVA WEBU