Finanční gramotnost v Inspiru

19.3.2019

V březnu se žáci pátých tříd zúčastnili v rámci učiva o finanční gramotnosti stejnojmenného programu v tišnovském Inspiru.

V teoretické části se děti seznámily pomocí myšlenkové mapy s pojmy příjmy, výdaje, rozpočet, zisk apod.

V další části programu byly děti rozděleny do rodin (otec, matka a děti). V těchto skupinkách si pak měly vyzkoušet hospodaření s rodinným rozpočtem.

Na počátku hry všichni obdrželi vstupní kapitál 15 000 Kč. Pak si šli do banky pro výplatu, zaplatili poplatky za nájem, inkaso, jídlo, školu aj. Pokud měli zájem, mohli si rodiče zvýšit vzdělání zaplacením poplatku a zvládnutím testu. Rodina také mohla za získané peníze nakoupit v obchodě spotřební zboží, domácí mazlíčky, zajít si do restaurace nebo si užít pěknou dovolenou.

Na konci každého měsíce došlo ke kontrole účetnictví, které si žáci vedli. Pokud nebylo v pořádku, zaplatili pokutu. Podobným způsobem následovaly další měsíce.

Na závěr této pěkné a smysluplné akce se všechny rodiny sešly a zhodnotily, jak se jim vedlo a jak dopadly. Děti si hravou formou vyzkoušely pracovat s rodinným rozpočtem a zamýšlet se nad tím, co je pro každou rodinu důležité.

Program se všem moc líbil a děti si odnesly cenné zkušenosti do dalšího života.

Mgr. Petra Křížová