Projektové dny k 100. výročí vzniku Československa

6.11.2018

Už na konci srpna jsme na naší škole promýšleli, jak oslavíme letošní sté výročí vzniku Československa. Nakonec jsme se rozhodli věnovat jeden den workshopům, kde se bude tvořit, a druhý den uspořádat pestrý program v tělocvičně. Celé září a říjen jsme pilně pracovali na prezentacích věnovaných jak významným osobnostem, které se podílely na vzniku ČSR, tak i architektuře, módě, filmu, sportu, cestování a jídlu v době první republiky. Celá škola i jednotlivé třídy se oděly do modré, červené a bílé barvy. Vše pak vyvrcholilo ve dnech 31. 10. a 1. 11. Středa se nesla v duchu hesla ,,Bavit se a tvořit.´´ Všichni žáci druhého stupně se rozdělili do sedmi praktických dílen, kde zapojili jak ruce, tak hlavu. Vybrat si mohli literárně-dramatickou dílnu, kde si zkusili napsat vlastní noviny. Také zde nacvičili krátké představení o založení Štorchovy školy v přírodě v Praze, se kterým vystoupili následující den v tělocvičně.

Kulisy k tomuto vystoupení jim vytvořili ti, co se rozhodli pro výtvarnou dílnu. V hudební sekci děti nacvičily oblíbené písně T.G.Masaryka , ale poslechly si i něco z hudební tvorby za první republiky. Ti, kteří si chtěli vyzkoušet bádání o minulosti, si zvolili historickou dílnu, v níž jako historici vyhledávali z různých pramenů informace o osobnostech a událostech prvorepublikového Tišnova. Kdo si chtěl pořádně zařádit, navštívil dílnu taneční, kde se mohl naučit některé z oblíbených tehdejších tanců. Pro ty manuálně zručné byla určena technická dílna a dílna vaření. A to, co malí kuchtíci během dopoledne připravili, mohli pak ochutnat všichni, kteří se projektového dne účastnili.

Ve čtvrtek jste pak na chodbách naší školy mohli potkat pány v oblecích, s vestičkami a s klobouky, dámy v krásných šatech s boa a čelenkami. Všechno to byli žáci naší školy, kteří prolezli půdy a skříně svých babiček a prababiček a oblékli se ve stylu první republiky. Samozřejmě ani učitelé nezůstali pozadu. Nejprve si děti ve třídách vyzkoušely, jak jsou na tom se znalostmi o České republice v malém historickém kvízu. Pak už se přesunuly do tělocvičny naší školy. Tady předvedly jednotlivé třídy své prezentace, proběhlo vyhodnocení nejlépe vyzdobené třídy i vyhlášení vítězů ranního historického kvízu. Mohli jste se také zúčastnit malé prvorepublikové módní přehlídky a zhlédnout taneční vystoupení dívek 8. C a 9. C, které v dobových šatech představily tanec s názvem charleston. Celý program byl zakončen již zmiňovaným divadelním kouskem Štorchova škola v přírodě.

Myslím si, že jsme si všichni ty dva dny skvěle užili, a věřím, že se bavili jak malí, tak velcí.

Mgr. Hana Eklová, učitelka ČJ na ZŠ Smíškova

 

 

 

Základní škola Tišnov, Smíškova, příspěvková organizace

Smíškova 840
666 01, Tišnov

Telefon : 549 415 163
Mobil : 724 278 791
zssmiskova@zssmiskova.cz


 

 

 

 

 


 

© 2013 ZŠ Smíškova | redakční systém AdminPro | SPRÁVA WEBU