Úvod > O škole > Aktuality > Bývalí žáci představují svoji profesi současným žákům

Bývalí žáci představují svoji profesi současným žákům

Myslíte si, že páťák ještě vůbec netuší, jaké profese existují nebo čím by chtěl být? Žáci 5. C na ZŠ Smíškova se díky projektu Bývalí žáci představují svoji profesi současným v této problematice už orientují.

Tento projekt se rozběhl hned na začátku školního roku 2022/23, kdy bývalí žáci p. učitelky Křížové přišli za těmi současnými, aby jim prezentovali své profese.

Během roku do třídy zavítal David Pulgret, který dětem vyprávěl o svém působení v Zambii pro UNICEF. Dále se děti vypravily do ekofarmy v Nelepči za Veronikou Kropáčkovou, aby poznaly činnosti v zemědělství.

Jakub Prášek představil práci v IT v oblasti grafického designu, který tvoří pro firmy se zaměřením na počítačovou bezpečnost. Velmi akční byla návštěva Přemka Chrousta, se kterým si děti otestovaly své fyzické schopnosti a provedly ošetření a transport raněného. Další zajímavou návštěvou byla japanistka Růžena Svobodová, se kterou žáci tvořili titulky k filmům. Následovalo setkání s Annou Kupec, která provádí výzkumy v deštném tropickém lese. S Terezou Křížovou děti zažily lekci francouzštiny s překlady, písničkami a kvízy. V červnu se 5. C ještě chystá na exkurzi do Kuřimi do firmy Walter za inženýrem Václavem Kytnerem.

Závěr projektu patřil sebereflexi žáků. Zamysleli se nad svými silnými a slabými stránkami, nad  zálibami, zaměřením a vizemi do budoucna. Řada dětí se nechala inspirovat probíhajícím projektem a možná jim tato zkušenost pomůže v budoucnu při volbě povolání.

Mgr. Petra Křížová