Veletrh středních škol
Adventní dílničky

Úvod > O škole > Aktuality > Projektové dny mimo školu 5. A

Projektové dny mimo školu 5. A

Ve čtvrtek 8. 9. 2022 jsme vyrazili vlakem z Tišnova do Čejkovic. Malebná vesnice na Slovácku je významnou vinařskou metropolí. Nás ale v Zemědělské a.s., Čejkovice čekal hlavní zootechnik pan Kmenta a seznámil nás s chovem mléčného hovězího dobytka. Prvním naším úkolem bylo nakrmit malá telátka mléčnou směsí a dát jim vodu. Postupně jsme objevovali zákonitosti chovu krav na mléko, podívali jsme se do dojírny i jednotlivých stájí. Radost nám udělalo čerstvě narozené tele, kterého jsme si sami všimli ve výběhu vysokobřezích krav.

Měli jsme možnost využít mostovou váhu, za spolupráce paní vrátné jsme zjistili, že má naše třída hmotnost 1 060kg.  Z další mechanizace nás nejvíce zaujal samochodný postřikovač a podvozek na kombajnovou lištu.

Po dobrém obědě jsme vyrazili do vinohradu a zažili opravdový sběr hroznů včetně vydatné ochutnávky.

Pěší přesun do Němčiček, kde jsme na koupališti měli nocovat, byl s plnými bříšky docela náročný. Ještěže jsme se alespoň kousek vezli autobusem. Na ubytovně jsme se rychle vzpamatovali a hojně využili atrakcí v areálu včetně koupání.

Večer jsme zakončili opékáním špekáčků.

Druhý den jsme měli možnost podívat se do soukromého arboreta paní Kláry Stávkové. Šli jsme tam se značnou nedůvěrou. Místo však předčilo naše očekávání. Na poměrně malém území se zde nachází různorodá skladba dřevin z celého světa, nepřeberné množství bylin a zejména interaktivních herních prvků, které jsme dosyta využili. Vůbec se nám nechtělo pryč.

Po obědě jsme však přece jen napřed autobusem, poté z Hustopečí vlakem docestovali zpět do Tišnova. Odnášíme si ranec nových zážitků i poznatků. Náš třídní tým je zase o něco semknutější.

Ing. Kateřina Foretníková