Projektový den třídy 7.A - Šetříme energie a životní prostředí?

8.11.2019

Dne 23. 10. 2019 se konal projektový den s fyzikální tematikou pohybu. Žáci VII. A od rána zaznamenávali počet projetých aut kolem školy. Z těchto údajů pak vypracovali statistiku spotřebovaného paliva a množství vypuštěných emisí na úseku od křižovatky ulic Dvořákova - Kvapilova a Smíškova - Husova. Naším cílem bylo zjistit, kolik paliva by se dalo ušetřit, kdyby auta nezajížděla ke škole. Každé ráno je zde velmi nebezpečná situace, protože mezi projíždějícími auty chodí žáci pěšky, jezdí na kole nebo koloběžce.

Z vypočtených údajů jsme zjistili, že by se dalo ušetřit 3,2 l paliva každé ráno, což při průměrných cenách paliva činí přibližně 25 000 Kč ročně. Když budeme předpokládat, že stejný počet automobilů přijede i v odpoledních hodinách, je částka dvojnásobná, tedy 50 000 Kč. Množství vypuštěných emisí činí 242 g každé ráno, to znamená téměř 10 kg emisí za rok.

Prosíme tak všechny, aby se zamysleli nad tím, jestli je potřeba zajíždět autem až ke vchodu školy. Myslíme si, že ranní procházka každému prospěje a navíc uděláme něco pro naše životní prostředí.

Mgr. Hana Vojtová, učitelka fyziky