Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9
Jarmark
10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
15. ročník Memoriálu Ivo Medka
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Důležité - stávka 27. 11. 2023

Důležité - stávka 27. 11. 2023Datum konání:
27.11.2023

Vážení rodiče,

jak jistě víte ze sdělovacích prostředků, je na pondělí 27. 11. 2023 naplánována stávka zaměstnanců škol a školských zařízení, organizovaná Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství. I když si velmi dobře uvědomujeme současnou nelehkou finanční situaci státu a potřebu konsolidace veřejných financí, všichni zaměstnanci školy se rozhodli stávku podpořit. Z tohoto důvodu bude v tento den provoz školy, školní jídelny i školní družiny přerušen a škola bude zavřená.
Dovolte mi v krátkosti zmínit některé důvody, které nás k tomuto rozhodnutí vedly.
Přestože se v médiích hovoří výhradně o snížení finančních prostředků na platy nepedagogických pracovníků (uklízečky, kuchařky, školníci atd.), dotkne se pokles reálných mezd i samotných pedagogů (učitelé, vychovatelé, asistentky pedagoga apod.). Musím však podotknout, že důvodem stávky nejsou platy učitelů. Nejvíce nám vadí plánovaný výrazný pokles počtu vyučovacích hodin využívaných na dělení tříd na menší skupiny, který bude mít přímý dopad na výuku a její kvalitu. V našem případě půjde o 54 vyučovacích hodin. Hodin, které nyní umožňují výuku zefektivnit nejenom samotným dělením, ale také např. působením dalšího učitele ve třídě v podobě tandemové výuky. Snížení finančních prostředků povede ve svém důsledku rovněž ke zvyšování počtu dětí ve třídách. Konkrétním příkladem stávajícího dobrého nastavení financování byla možnost rozdělení 58 dětí do tří prvních tříd a tím snížení jejich počtu z původních dvou tříd po 29 žácích na průměrných 20 dětí ve třídě. V rámci chystaných změn by to šlo jen velmi obtížně. Z výše popsaných důvodů vnímáme chystané změny nejenom jako krok zpět, ale jsou také v přímém rozporu s naší školní vizí a jejím naplňováním.
Plánované finanční škrty se rovněž dotknou i počtu asistentek pedagoga, kterých je v naší škole 22. Bez nich si dnes inkluzi a podporu dětí se specifickými vzdělávacími potřebami již neumíme představit. Jsou nedílnou součástí naší školy a našich tříd a v mnoha případech těmi prvními, které jsou našim dětem nápomocny.
Snížení financí se rovněž dotkne i prostředků určených na nákup učebních pomůcek a zajištění dalšího vzdělávání učitelů.
Vážení rodiče, o naší budoucnosti se rozhoduje ve školách. Je naším společným cílem, aby naše děti získaly kvalitní vzdělání a odnesly si ze školy co nejvíce užitečných znalostí a dovedností, se kterými se uplatní v praxi a které jim umožní prožít šťastný a spokojený život. Je v zájmu nás všech vytvořit pro to ty nejlepší podmínky.
Chci vás tímto požádat o pochopení a podporu našeho postoje.

Michal Komprs, ředitel školy